IRU1207-25CS
IC REG LDO 2.5V 1A 8-SOIC
product image
IRU1207-25CS Picture
SeekIC No. : 003591980 Detail
IRU1207-25CS: IC REG LDO 2.5V 1A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1207-25CS
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 12V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): 1.1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 2.5V
Current - Limit (Min): 1.1A
Voltage - Input: Up to 12V
Packaging: Tube
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A
Current - Output: 1A
Manufacturer: International Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1207-25CS
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Current - Output1A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.5 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.1A