IRU1207-33CS
IC REG LDO 3.3V 1A 8-SOIC
product image
IRU1207-33CS Picture
SeekIC No. : 003591963 Detail
IRU1207-33CS: IC REG LDO 3.3V 1A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1207-33CS
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 12V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): 1.1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 3.3V
Current - Limit (Min): 1.1A
Voltage - Input: Up to 12V
Packaging: Tube
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A
Current - Output: 1A
Manufacturer: International Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1207-33CS
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.1A