IRU1209CSPBF
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC
product image
IRU1209CSPBF Picture
SeekIC No. : 003591932 Detail
IRU1209CSPBF: IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1209CSPBF
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Adjustable
Voltage - Output: Adjustable Voltage - Input: 2.1 V ~ 12 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): 1.1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output: Adjustable
Current - Limit (Min): 1.1A
Packaging: Tube
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A
Current - Output: 1A
Manufacturer: International Rectifier
Voltage - Input: 2.1 V ~ 12 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1209CSPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Current - Output1A
Voltage - OutputAdjustable
Voltage - Input2.5 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.1A