ISL12027IB27AZ
IC RTC/CALENDAR EEPROM 8-SOIC
product image
ISL12027IB27AZ Picture
SeekIC No. : 003481048 Detail
ISL12027IB27AZ: IC RTC/CALENDAR EEPROM 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ISL12027IB27AZ
Quick Details
Series: - Manufacturer: Intersil
Type: Clock/Calendar Features: Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Memory Size: - Time Format: HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format: YY-MM-DD-dd Package / Case : SO-14N
Interface: I²C, 2-Wire Serial Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery: 1.8 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Type: Clock/Calendar
Time Format: HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format: YY-MM-DD-dd
Interface: I²C, 2-Wire Serial
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Memory Size: -
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Manufacturer: Intersil
Voltage - Supply, Battery: 1.8 V ~ 5.5 V
Features: Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Parameters:
Technical/Catalog InformationISL12027IB27AZ
VendorIntersil
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Date FormatYY-MM-DD-dd
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Memory Size4K (512 x 8)
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
TypeClock/Calendar/Supervisor/EEPROM