IXBOD1-12RD
Sidacs 1 Amps 1200V
product image
IXBOD1-12RD Picture
SeekIC No. : 00200943 Detail
IXBOD1-12RD: Sidacs 1 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXBOD1-12RD
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Non Repetitive On-State Current : 200 A Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
On-State Voltage : 3.4 V Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : BOD
Description
Breakover Voltage VBO :
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM :
Holding Current (Ih Max) :
Off-State Capacitance CO :
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Non Repetitive On-State Current : 200 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
On-State Voltage : 3.4 V
Package / Case : BOD
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXBOD1-12RD
VendorIXYS
CategoryOver Voltage, Current, Temperature Devices
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TechnologyMixed Technology
ApplicationsHigh Voltage
Number of Circuits2 - Dual
Voltage - Working-
Voltage - Clamping1200V (1.2kV)