IXCP10M35S
IC CURRENT REGULATOR TO220AB
product image
IXCP10M35S Picture
SeekIC No. : 003561633 Detail
IXCP10M35S: IC CURRENT REGULATOR TO220AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXCP10M35S
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IXC Manufacturer: IXYS
Function: Current Regulator Sensing Method: -
Accuracy: - Voltage - Input: -
Current - Output: 10mA Operating Temperature: -55°C ~ 150°C
Mounting Type: Through Hole Maximum Power Dissipation : 55000 mW
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220AB
Description
Current - Output: 10mA
Accuracy: -
Sensing Method: -
Packaging: Tube
Series: IXC
Manufacturer: IXYS
Function: Current Regulator
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220AB
Voltage - Input: -
Features:
· Minimum of 350/450 V breakdown
· Resistor programmable current source
· 40 W continuous dissipation
· International standard packages JEDEC TO-220 and TO-252
· On/Off switchable current source
Application
· Start-up circuits for SMPS
· Highly stable voltage sources
· Surge limiters and voltage protection
· Instantaneously reacting resetable fuses
· Soft start-up circuits
Specifications
Symbol
Test Condition
Ratings
VAKR
TJ = 25 to 150 10M35S
10M45S
350 V
450 V
VAGR
VAGR
TJ = 25 to 150 10M35S
10M45S
350 V
450 V
VGK
±20 V
ID
TC = 25
-0.3 A
PD
TC = 25
40 W
TJ
Tstg
TL
Temperature for Soldering (max. 10 s)
260
MD
Mounting torque with screw M3 (TO-220)
with screw M3.5 (TO-220)
0.45/4 Nm/lb.in.
0.55/5 Nm/lb.in.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXCP10M35S
VendorIXYS
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Voltage - Input-
Current - Output10mA
Package / CaseTO-220AB
PackagingTube
TypeCurrent Regulator
Current Sense-
Frequency - Switching-
Sensing Method-