IXFA12N50P
MOSFET 500V 12A
product image
IXFA12N50P Picture
SeekIC No. : 00158448 Detail
IXFA12N50P: MOSFET 500V 12A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFA12N50P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.5 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 12 A
Package / Case : TO-263
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.5 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFA12N50P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs500 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1830pF @ 25V
Power - Max200W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs29nC @ 10V