IXFA14N60P
MOSFET 600V 14A
product image
IXFA14N60P Picture
SeekIC No. : 00158333 Detail
IXFA14N60P: MOSFET 600V 14A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFA14N60P
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-263
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms
Continuous Drain Current : 14 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFA14N60P
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C14A
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2500pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs36nC @ 10V