IXFP10N60P
MOSFET HiPERFET Id10 BVdass600
product image
IXFP10N60P Picture
SeekIC No. : 00150954 Detail
IXFP10N60P: MOSFET HiPERFET Id10 BVdass600
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFP10N60P
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.74 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.74 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFP10N60P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs740 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1610pF @ 25V
Power - Max200W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V