IXFR180N06
MOSFET 180 Amps 60V 0.005 Rds
product image
IXFR180N06 Picture
SeekIC No. : 00159143 Detail
IXFR180N06: MOSFET 180 Amps 60V 0.005 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFR180N06
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 180 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.005 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : ISOPLUS 247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.005 Ohms
Continuous Drain Current : 180 A
Package / Case : ISOPLUS 247
Description
The IXFR180N06 is n-channel enhancement mode avalanche rated,high dv/dt,low trr.
Features of the IXFR180N06 are:(1)silicon chip on direct-copper-bond substrate:high power dissipation;isolated mounting surface;2500Velectrical isolation; (2)low drain to tab capacitance(<30pF); (3)low Rdc(on) HDMOS TM process; (4)rugged polysilicon gate cell structure; (5)rated for unclamped inductive load switching(UIS); (6)fast intrinsic rectifier.
The absolute maximum ratings of the IXFR180N06 can be summarized as:(1)Vdss Tj=25~150:60V; (2)Vdgr Tj=25~150;Rgs=1M:60V; (3)Vgs continuous :±20V; (4)Vgsm transient:±30V; (5)Id25 Tc=25(MOSFET chip capability):180A; (6)ID(RMS) externallead(current limit):76A; (7)IDM Tc=25:720A; (8)IAR Tc=25:180A; (9)EAR Tc=25:60mj; (10)EAS Tc=25:3j; (11)dv/dt IsIDM,di/dt100A/S,VDDVDSS TJ150,RG=2; (12)Pd Tc=25 :560W; (13)Tj:-55~150; (14)Tjm:150; (15)Tstg:-55~150; (16)TL 1.6mm(0.063 in.)from case for 10 s:300; (17)Visol 50/60 Hz,RMS t=1min:2500V.If you want to know more information such as the electrical AC characteristics ,please download the datasheet in www.seekdatasheet.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFR180N06
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C180A
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 90A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 7650pF @ 25V
Power - Max560W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs420nC @ 10V