IXFR27N80Q
MOSFET 27 Amps 800V 0.35W Rds
product image
IXFR27N80Q Picture
SeekIC No. : 00158227 Detail
IXFR27N80Q: MOSFET 27 Amps 800V 0.35W Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFR27N80Q
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 27 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.3 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : ISOPLUS 247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.3 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Continuous Drain Current : 27 A
Package / Case : ISOPLUS 247
Features:
• IXYS advanced low Qg process
• Low gate charge and capacitances
   - easier to drive
   - faster switching
• International standard packages
• Low RDS (on)
• Rated for unclamped Inductive load switching (UIS) rated
• Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
• DC-DC converters
• Battery chargers
• Switched-mode and resonant-mode power supplies
• DC choppers
• AC motor control
• Temperature and lighting controls
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
800
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
IAR
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
TC = 25°C
27
A
A
EAR
EAS
TC = 25°C
TC = 25°C
60
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
5 V/ns
PD TC = 25°C 300 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md
Mounting torque
0.4/6
Nm/lb.in.
Weight PLUS 247/ISOPLUS 247
TO-264
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFR27N80Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C27A
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 7600pF @ 25V
Power - Max500W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V