IXFT13N80Q
MOSFET 13 Amps 800V 0.8 Rds
product image
IXFT13N80Q Picture
SeekIC No. : 00154126 Detail
IXFT13N80Q: MOSFET 13 Amps 800V 0.8 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFT13N80Q
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.7 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-268 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 13 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Package / Case : TO-268
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.7 Ohms
Features:
• IXYS advanced low Qg process
• International standard packages
• Low RDS (on)
• Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
• Fast switching
• Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
• Easy to mount
• Space savings
• High power density
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
800
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
IAR
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
TC = 25°C
13
A
A
EAR
EAS
TC = 25°C
TC = 25°C
28
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
5 V/ns
PD TC = 25°C 250 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md
Mounting torque
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Weight TO-247
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFT13N80Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3250pF @ 25V
Power - Max250W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V