IXFT20N80Q
MOSFET 20 Amps 800V 0.42 Rds
product image
IXFT20N80Q Picture
SeekIC No. : 00158317 Detail
IXFT20N80Q: MOSFET 20 Amps 800V 0.42 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFT20N80Q
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.42 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-268 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.42 Ohms
Continuous Drain Current : 20 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Package / Case : TO-268
Features:
• IXYS advanced low Qg process
• International standard packages
• Epoxy meet UL 94 V-0, flammability classification
• Low RDS (on) low Qg
• Avalanche energy and current rated
• Fast intrinsic rectifier
Application
• Easy to mount
• Space savings
• High power density
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFT20N80Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5100pF @ 25V
Power - Max360W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V