IXFT21N50Q
MOSFET 21 Amps 500V 0.25 Rds
product image
IXFT21N50Q Picture
SeekIC No. : 00154218 Detail
IXFT21N50Q: MOSFET 21 Amps 500V 0.25 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFT21N50Q
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-268 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms
Package / Case : TO-268
Features:
·IXYS advanced low Qg process
·Low gate charge and capacitances
·easier to drive
·faster switching
·International standard packages
·Low RDS (on)
·Rated for unclamped Inductive load switching (UIS) rated
·Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C.RGS=1M
500
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±30
±40
ID25
IDM
IAR
TC = 25°C
TC = 25°C pulse width limited by TJM
TC = 25°C
21
A
A
EAR
EAS
TC = 25°C
30
0mJ
mJ
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
15 V/ns
PD TC = 25°C 280 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md
Mounting torque
Nm/lb.in.
Weight TO-247
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFT21N50Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3000pF @ 25V
Power - Max280W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V