IXFT58N20Q
MOSFET 200V 58A
product image
IXFT58N20Q Picture
SeekIC No. : 00159090 Detail
IXFT58N20Q: MOSFET 200V 58A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFT58N20Q
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 58 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-268 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Continuous Drain Current : 58 A
Package / Case : TO-268
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms
Features:
· IXYS advanced low Qg process
· International standard packages
· Low gate charge and capacitance
    - easier to drive
    - faster switching
· Low RDS (on)
· Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
· Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Specifications
Symbol
Test Conditions
Maximum
Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGS = 1 M
200
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
IAR
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
TC = 25
58
A
A
EAR
EAS
30
mJ
J
dv/dt
IS IDM, di/dt 100 A/ms, VDD VDSS,
TJ 150, RG = 2 W
5
V/ns
PD
300
W
TJ
TJM
Tstg
150
TL
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md
Mounting torque
Nm/lb.in.
Weight
TO-247
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFT58N20Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C58A
Rds On (Max) @ Id, Vgs40 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3600pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V