IXFT60N25Q
MOSFET 60 Amps 250V 0.047 Rds
product image
IXFT60N25Q Picture
SeekIC No. : 00154168 Detail
IXFT60N25Q: MOSFET 60 Amps 250V 0.047 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFT60N25Q
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.047 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-268 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 60 A
Package / Case : TO-268
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.047 Ohms
Features:
• Low gate charge
• International standard packages
• EpoxymeetUL94V-0, flammability classification
• Low RDS (on) HDMOSTM process
• Rugged polysilicon gate cell structure
• Avalanche energy and current rated
• Fast intrinsic Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFT60N25Q
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C60A
Rds On (Max) @ Id, Vgs47 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5100pF @ 25V
Power - Max360W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V