IXGK50N60BU1
IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.3 Rds
product image
IXGK50N60BU1 Picture
SeekIC No. : 00143620 Detail
IXGK50N60BU1: IGBT Transistors 75 Amps 600V 2.3 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGK50N60BU1
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-264AA-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-264AA-3
Features:
· International standard package JEDEC TO-264 AA
· High frequency IGBT and antiparallel FRED in one package
· 2nd generation HDMOSTM process
· Low VCE(sat)
    - for minimum on-state conduction losses
· MOS Gate turn-on
    - drive simplicity
· Fast Recovery Epitaxial Diode (FRED)
    - soft recovery with low IRM
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGK50N60BU1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 50A
Power - Max300W