IXGK60N60B2D1
IGBT Transistors IGBT w/ Diode 600V 60A
product image
IXGK60N60B2D1 Picture
SeekIC No. : 00142645 Detail
IXGK60N60B2D1: IGBT Transistors IGBT w/ Diode 600V 60A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGK60N60B2D1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-264-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V
Package / Case : TO-264-3
Features:
• Square RBSOA
• High current handling capability
• MOS Gate turn-on for drive simplicity
• Fast Recovery Epitaxial Diode (FRED) with soft recovery and low IRM
Application
• Switch-mode and resonant-mode power supplies
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• DC choppers
• AC motor speed control
• DC servo and robot drives
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGK60N60B2D1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 50A
Power - Max500W