IXGN120N60A3
IGBT Transistors G-SERIES A3/B3/C3 GENX3 IGBT 600V 120A
product image
IXGN120N60A3 Picture
SeekIC No. : 00142791 Detail
IXGN120N60A3: IGBT Transistors G-SERIES A3/B3/C3 GENX3 IGBT 600V 120A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGN120N60A3
Description
Configuration :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Maximum Gate Emitter Voltage :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature :
Package / Case :
Packaging : Tube
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGN120N60A3
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.35V @ 15V, 100A
Power - Max595W