IXGN200N60
IGBT Transistors 200 Amps 600V
product image
IXGN200N60 Picture
SeekIC No. : 00143077 Detail
IXGN200N60: IGBT Transistors 200 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGN200N60
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Dual Emitter Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : SOT-227B-4 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single Dual Emitter
Package / Case : SOT-227B-4
Features:
· International standard package miniBLOC (ISOTOP compatible)
· Aluminium nitride isolation
    - high power dissipation
· Isolation voltage 3000 V~
· Very high current, fast switching IGBT
· Low VCE(sat)
    - for minimum on-state conduction losses
· MOS Gate turn-on
    - drive simplicity
· Low collector-to-case capacitance (< 50 pF)
· Low package inductance (< 5 nH)
    - easy to drive and to protect
Application
· AC motor speed control
· DC servo and robot drives
· DC choppers
· Uninterruptible power supplies (UPS)
· Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C 1 ms
200
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 2.4
Clamped inductive load
ICM = 100
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 600 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
VISOL 50/60 Hz t = 1 min
IISOL 1 mA t = 1 s
Md Mounting torque
Terminal connection torque (M4)
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Weight   30 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGN200N60
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 100A
Power - Max600W