IXGP12N60B
IGBT Transistors 24 Amps 600V 2.1 Rds
product image
IXGP12N60B Picture
SeekIC No. : 00143570 Detail
IXGP12N60B: IGBT Transistors 24 Amps 600V 2.1 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGP12N60B
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB-3
Features:
· Moderate frequency IGBT and antiparallel FRED in one package
· New generation HDMOSTM process
· International standard package JEDEC TO-220AB and TO-263AA
· High peak current handling capability
Application
· PFC circuit
· AC motor speed control
· DC servo and robot drives
· Switch-mode and resonant-mode power supplies
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGP12N60B
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)24A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 12A
Power - Max100W