IXGP10N60A
IGBT Transistors 20Amps 600V
product image
IXGP10N60A Picture
SeekIC No. : 00142809 Detail
IXGP10N60A: IGBT Transistors 20Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGP10N60A
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Configuration :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Maximum Gate Emitter Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature :
Package / Case :
Packaging :
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGP10N60A
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 10A
Power - Max100W