IXGP12N100AU1
IGBT Transistors 24Amps 1000V
product image
IXGP12N100AU1 Picture
SeekIC No. : 00142801 Detail
IXGP12N100AU1: IGBT Transistors 24Amps 1000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGP12N100AU1
Description
Configuration :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Maximum Gate Emitter Voltage :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature :
Package / Case :
Packaging :
Features:
• International standard packages JEDEC TO-220AB and TO-263AA
• IGBT with antiparallel FRED in one package
• Second generation HDMOSTM process
• Low VCE(sat)
   - for minimum on-state conduction losses
• MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
• Fast Recovery Expitaxial Diode (FRED)
   - soft recovery with low IRM
Application
• AC motor speed control
• DC servo and robot drives
• DC choppers
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
24
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 24
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 100 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque with screw M3
Mounting torque with screw M3.5
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Weight
4
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGP12N100AU1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)24A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4V @ 15V, 12A
Power - Max100W