IXGP12N60C
IGBT Transistors 20 Amps 600V 2.7 Rds
product image
IXGP12N60C Picture
SeekIC No. : 00142641 Detail
IXGP12N60C: IGBT Transistors 20 Amps 600V 2.7 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGP12N60C
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB-3
Features:
• Very high freqency IGBT
• New generation HDMOSTM process
• International standard package JEDEC TO-220AB and TO-263A
• High peak current handling capability
Application
• PFC circuits
• AC motor speed control
• DC servo & robot drives
• Switch-mode and resonant-mode power supplies
• High power audio amplifiers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C 1 ms
24
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 24
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 100 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque
Terminal connection torque (M4)
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Weight   4 g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGP12N60C
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)24A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 12A
Power - Max100W