IXGP20N100
IGBT Transistors 40 Amps 1000V 3 Rds
product image
IXGP20N100 Picture
SeekIC No. : 00143469 Detail
IXGP20N100: IGBT Transistors 40 Amps 1000V 3 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGP20N100
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1000 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-220-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Package / Case : TO-220-3
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1000 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3 V
Features:
• International standard packages JEDEC TO-220AB and TO-263AA
• High current handling capability
• MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
Application
• AC motor speed control
• DC servo and robot drives
• DC choppers
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switch-mode and resonant-mode power supplies
• Capacitor discharge
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
40
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 40
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 150 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque with screw M3
Mounting torque with screw M3.5
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Weight
TO-220
TO-263
4
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGP20N100
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 20A
Power - Max150W