IXGP20N60B
IGBT Transistors 20 Amps 600V 2 Rds
product image
IXGP20N60B Picture
SeekIC No. : 00143606 Detail
IXGP20N60B: IGBT Transistors 20 Amps 600V 2 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGP20N60B
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB-3
Features:
· International standard packages JEDEC TO-263 surface mountable and JEDEC TO-220 AB
· High frequency IGBT
· High current handling capability
· HiPerFASTTM HDMOSTM process
· MOS Gate turn-on- drive simplicity
Application
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol
Test Conditions
Max. Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGE = 1 M
600 V
600 V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20 V
±30 V
IC25
IC90
ICM
TC = 25
TC = 90
T = 25, 1 ms
40 A
20 A
80 A
SSOA
(RBSOA)
VGE = 15 V, TVJ = 125, RG = 22
Clamped inductive load, L = 100H
ICM = 40 A
@ 0.8 VCES
PC T = 25
150 W
TVJ
TVJM
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Md Mounting torque (TO-220)
M3 0.45/4 Nm/lb.in.
M3.5 0.55/5 Nm/lb.in.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGP20N60B
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 20A
Power - Max150W