IXGR16N170AH1
IGBT Transistors 8 Amps 1700V 5.2 Rds
product image
IXGR16N170AH1 Picture
SeekIC No. : 00143444 Detail
IXGR16N170AH1: IGBT Transistors 8 Amps 1700V 5.2 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGR16N170AH1
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 5 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : ISOPLUS247-3
Packaging : Box
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Packaging : Box
Package / Case : ISOPLUS247-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGR16N170AH1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)16A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic5V @ 15V, 8A
Power - Max120W