IXGR24N60C
IGBT Transistors 42 Amps 600V 2.5 Rds
product image
IXGR24N60C Picture
SeekIC No. : 00143623 Detail
IXGR24N60C: IGBT Transistors 42 Amps 600V 2.5 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGR24N60C
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : ISOPLUS 247-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : ISOPLUS 247-3
Features:
·DCB Isolated mounting tab
·Meets TO-247AD package Outline
·High current handling capability
·Latest generation HDMOSTM process
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
42
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 48
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 150 W
°C
Md Mounting torque (M3) 1.13/10 Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
VISOL 50/60 Hz, RMS, t = 1minute leads-to-tab 2500 V
Weight
TO-204
TO-247
18
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGR24N60C
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)42A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 24A
Power - Max80W