IXGT24N170
IGBT Transistors 24 Amps 1200 V 3.3 V Rds
product image
IXGT24N170 Picture
SeekIC No. : 00143029 Detail
IXGT24N170: IGBT Transistors 24 Amps 1200 V 3.3 V Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT24N170
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.3 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-268-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Package / Case : TO-268-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.3 V
Features:
 International standard packages
   JEDEC TO-268 and
   JEDEC TO-247 AD
 High current handling capability
 MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
Rugged NPT structure
Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
 Capacitor discharge & pulser circuits
 AC motor speed control
 DC servo and robot drives
DC choppers
 Uninterruptible power supplies (UPS)
 Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions
Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 MΩ
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
IC25
IC90
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C, 1 ms
50
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE = 15 V, TVJ = 125°C, RG = 5 Ω
Clamped inductive load
ICM = 50
@ 0.8 VCES
PC TC = 25°C
250
W
TJ
TJM
Tstg
             150
°C
°C
Maximum Lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
Maximum Tab temperature for soldering SMD devices for 10 s
Md Mounting torque (M3)
1.13/10Nm/lb.in.
Weight
TO-247 AD
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT24N170
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.3V @ 15V, 24A
Power - Max250W