IXGT28N120B
IGBT Transistors 50 Amps 1200V 3.5 V Rds
product image
IXGT28N120B Picture
SeekIC No. : 00142903 Detail
IXGT28N120B: IGBT Transistors 50 Amps 1200V 3.5 V Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT28N120B
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.5 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-268-3
Packaging : Box
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.5 V
Package / Case : TO-268-3
Packaging : Box
Features:
· High Voltage IGBT for resonant power supplies
  - Induction heating
  - Rice cookers
· International standard packages JEDEC TO-268 and JEDEC TO-247 AD
·Low switching losses, low V(sat)
Application
·High power density
·Suitable for surface mounting
·Easy to mount with 1 screw, (isolated mounting screw hole)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT28N120B
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 28A
Power - Max250W