IXGT28N60BD1
IGBT Transistors 40 Amps 600V 2 Rds
product image
IXGT28N60BD1 Picture
SeekIC No. : 00143610 Detail
IXGT28N60BD1: IGBT Transistors 40 Amps 600V 2 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT28N60BD1
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-268-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-268-3
Features:
• International standard packages
• IGBT and anti-parallel FRED in one package
• Low VCE(sat)
   - for minimum on-state conduction losses
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 90 °C
TC = 25°C 1 ms
40
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 56
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 150 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque (M3) 1.13/10 Nm/lb.in.
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Weight
TO-247 AD
TO-247 SMD
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT28N60BD1
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 28A
Power - Max150W