IXGT39N60BD1
IGBT Transistors 39 Amps 600V
product image
IXGT39N60BD1 Picture
SeekIC No. : 00142900 Detail
IXGT39N60BD1: IGBT Transistors 39 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGT39N60BD1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-268-3
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Packaging :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-268-3
Features:
·International standard packages JEDEC TO-247 AD & TO-268
·High current handling capability
·Newest generation HDMOSTM process
Application
·PFC circuits
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
ICM
TC = 25°C
TC = 90°C
TC = 25°C 1 ms
76
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 10
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM = 76
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 200 W
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md Mounting torque (M3) TO-247 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-247 AD
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGT39N60BD1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)76A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 39A
Power - Max200W