IXKC20N60C
MOSFET 14 Amps 600V 0.19 Rds
product image
IXKC20N60C Picture
SeekIC No. : 00150883 Detail
IXKC20N60C: MOSFET 14 Amps 600V 0.19 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXKC20N60C
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 15 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 190 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : ISOPLUS 220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 15 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 190 mOhms
Package / Case : ISOPLUS 220
Features:
·  Silicon chip on Direct-Copper-Bond substrate
     - High power dissipation
     - Isolated mounting surface
     - 2500V electrical isolation
·  3RD generation CoolMOS power MOSFET
     - High blocking capability
     - Low on resistance
     - Avalanche rated for unclamped inductive switching (UIS)
·  Low thermal resistance due to reduced chip thickness
·  Low drain to tab capacitance(<30pF)
Application
·  Switched Mode Power Supplies (SMPS)
·  Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·  Power Factor Correction (PFC)
·  Welding
·  Inductive Heating
Specifications
Symbol
Test Conditions
Maximum
Ratings
VDSS
TJ = 25to 150
600
V
VGS
Continuous
±20
V
IC25
IC90
TC = 25; Note 1
TC = 90; Note 1
14
A
A
ID(RMS)
Package lead current limit
45
EAS
EAR
Io = 10A, TC = 25
Io = 20A
690
mJ
mJ
PD
TC = 25
125
W
TJ
TJM
Tstg
150
TL
1.6 mm (0.063 in.) from case for 10 s
300
VISOL
RMS leads-to-tab, 50/60 Hz, t = 1 minute
FC
Mounting force 11
N/lb
Weight
3
g
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXKC20N60C
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C15A
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 16A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 25V
Power - Max-
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V