IXKN40N60C
MOSFET 40 Amps 600V
product image
IXKN40N60C Picture
SeekIC No. : 00154090 Detail
IXKN40N60C: MOSFET 40 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXKN40N60C
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms Configuration : Single Dual Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-227B Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 40 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Configuration : Single Dual Source
Package / Case : SOT-227B
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms
Features:
· miniBLOC package
    - Electrically isolated copper base
    - Low coupling capacitance to the heatsink for reduced EMI
    - High power dissipation due to AlN ceramic substrate
    - International standard package SOT-227
    - Easy screw assembly
· Fast CoolMOS power MOSFET
    - High blocking capability
    - Low on resistance
    - Avalanche rated for unclamped inductive switching (UIS)
    - Low thermal resistance due to reduced chip thickness
· Enhanced total power density
Application
·Switched mode power supplies (SMPS)
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Power factor correction (PFC)
·Welding
·Inductive heating
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
TJ = 25°C to 150°C
600 V
VGS
  ±20
V
ID25
Ic90
TC = 25°C
TC = 90°C
40
A
A
EAR
EAS
ID = 20 A, L = 5 µH, TVJ = 25°C, repetitive
ID = 10 A, L = 36 mH, TVJ = 25°C, non repetitive
mJ
J
dv/dt VDS VDSS, IS = 47 A, diS/dt = 100 A/µs, TJ = TJM 6 V/ns
PD TC = 25°C 290 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
VISOL 50/60 Hz, RMS IISOL1 mA 2500
V~
Md Mounting torque
Terminal connetion torque (M4)
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXKN40N60C
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds -
Power - Max-
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs250nC @ 10V