IXKN75N60C
MOSFET 75 Amps 600V
product image
IXKN75N60C Picture
SeekIC No. : 00158219 Detail
IXKN75N60C: MOSFET 75 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXKN75N60C
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.036 Ohms Configuration : Single Dual Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-227B Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.036 Ohms
Continuous Drain Current : 75 A
Configuration : Single Dual Source
Package / Case : SOT-227B
Features:
·miniBLOC package
   - Electrically isolated copper base
   - Low coupling capacitance to the heatsink for reduced EMI
   - High power dissipation due to AlN ceramic substrate
   - International standard package SOT-227
   - Easy screw assembly
· fast CoolMOS power MOSFET - 2nd generation
    - High blocking capability
    - Low on resistance
    - Avalanche rated for unclamped inductive switching (UIS)
    - Low thermal resistance due to reduced chip thickness
·Enhanced total power density
Application
·Switched mode power supplies (SMPS)
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Power factor correction (PFC)
·Welding
·Inductive heating
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
TJ = 25°C to 150°C
600 V
VGS
  ±20
V
ID25
ID90
TC = 25°C
TC = 90°C
75
A
A
dv/dt VDS VDSS, IS = 47 A, diS/dt = 100 A/µs, TJ = TJM 6 V/ns
PD TC = 25°C 290 W
EAR
EAS
ID = 20 A, L = 5 µH, TVJ = 25°C, repetitive
ID = 10 A, L = 36 mH, TVJ = 25°C, non repetitive
mJ
J
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXKN75N60C
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs36 mOhm @ 50A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds -
Power - Max-
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs500nC @ 10V