IXTH12N100
MOSFET 12 Amps 1000V 1.05 Rds
product image
IXTH12N100 Picture
SeekIC No. : 00159118 Detail
IXTH12N100: MOSFET 12 Amps 1000V 1.05 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH12N100
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.05 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.05 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Package / Case : TO-247AD
Features:
·International standard packages
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Low package inductance (< 5 nH)
   - easy to drive and to protect
·Fast switching times
Application
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
·Motor controls
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
V
VGES
VGEM
Transient ±20
±30
V
ID25
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
10
AA
A
A
PD TC = 25 300 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-204
TO-247
18
g
g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH12N100
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.05 Ohm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4000pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V