IXTH12N120
MOSFET 12 Amps 1200V 1.300 Rds
product image
IXTH12N120 Picture
SeekIC No. : 00158445 Detail
IXTH12N120: MOSFET 12 Amps 1200V 1.300 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH12N120
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.4 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Bulk
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Packaging : Bulk
Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.4 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 1200 V
Package / Case : TO-247AD
Features:
􀁺 International standard package JEDEC TO-247 AD
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH12N120
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4 Ohm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3400pF @ 25V
Power - Max500W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V