IXTH13N110
MOSFET 13 Amps 1100V 0.92 Rds
product image
IXTH13N110 Picture
SeekIC No. : 00159280 Detail
IXTH13N110: MOSFET 13 Amps 1100V 0.92 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH13N110
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.8 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.8 Ohms
Package / Case : TO-247AD
Drain-Source Breakdown Voltage : 1100 V
Features:
·International standard package JEDEC TO-247 AD
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Fast switching times
Application
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
·Motor controls
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 M
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
13
A
A
PD TC = 25°C 360 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md Mounting torque (TO-220) 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight   6 g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH13N110
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1100V (1.1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs920 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5650pF @ 25V
Power - Max360W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs195nC @ 10V