IXTH14N100
MOSFET 14 Amps 1000V 0.82 Rds
product image
IXTH14N100 Picture
SeekIC No. : 00159079 Detail
IXTH14N100: MOSFET 14 Amps 1000V 0.82 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH14N100
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.82 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 14 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Package / Case : TO-247AD
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.82 Ohms
Features:
·International standard package JEDEC TO-247 AD
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Motor controls
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
TC = 25, pulse width limited by TJM
14
A
A
PD TC = 25 300 W
Tstg
150
Md Mounting torque, TO-247 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight   6 g
Max. Lead Temperature for
Soldering (1.6mm from case for 10s)
300
°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH14N100
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C14A
Rds On (Max) @ Id, Vgs820 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5650pF @ 25V
Power - Max360W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs195nC @ 10V