IXTH14N80
MOSFET 14 Amps 800V 0.7 Rds
product image
IXTH14N80 Picture
SeekIC No. : 00159086 Detail
IXTH14N80: MOSFET 14 Amps 800V 0.7 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH14N80
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.7 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 14 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.7 Ohms
Package / Case : TO-247AD
Features:
·International standard package
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Low package inductance (< 5 nH)
   - easy to drive and to protect
·Motor control
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
800
V
VGES
VGEM
Transient ±20
TC = 25, pulse width limited by TJM
14
A
A
PD TC = 25 300 W
Tstg
150
°C
°C
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight   6 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH14N80
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C14A
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4500pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V