IXTH1N100
MOSFET 0.1 Amps 1000V 80 Rds
product image
IXTH1N100 Picture
SeekIC No. : 00159111 Detail
IXTH1N100: MOSFET 0.1 Amps 1000V 80 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH1N100
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 1.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 11 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 1.5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Package / Case : TO-247AD
Resistance Drain-Source RDS (on) : 11 Ohms
Features:
· International standard packages
· High voltage, Low RDS (on) HDMOSTM process
· Flyback inverters
· DC choppers
· High frequency matching
Specifications
VDS
VDGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGS = 1 M
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
TC = 25, pulse width limited by TJM
1.5
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25
1.5
mJ
mJ
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS,
TJ 150°C, RG = 18
3 V/ns
PD TC = 25°C 60 W
Tstg
50
Md Mounting torque (TO-247) 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-268
TO-247
4
g
g
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
  300
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH1N100
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 Ohm @ 1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 480pF @ 25V
Power - Max60W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs23nC @ 10V