IXTH24P20
MOSFET -24 Amps -200V 0.15 Rds
product image
IXTH24P20 Picture
SeekIC No. : 00154331 Detail
IXTH24P20: MOSFET -24 Amps -200V 0.15 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH24P20
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : - 24 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.11 Ohms Configuration : Single
Description
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.11 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : - 200 V
Package / Case : TO-247AD
Continuous Drain Current : - 24 A
Features:
• International standard package JEDEC TO-247 AD
• Low RDS (on) HDMOSTM process
• Rugged polysilicon gate cell structure
• Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
• Low package inductance (<5 nH)
   - easy to drive and to protect
Application
• High side switching
• Push-pull amplifiers
• DC choppers
• Automatic test equipment
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 M
-200
VGEM
Continuous
Transient
±20
IDM
IAR
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
-24
A
A
EAR TC = 25°C 30 mJ
PD TC = 25°C 300 W
Tstg
1.6 mm (0.063 in) from case for 10 s -55 ... +150
°C
°C
TL Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight
6 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH24P20
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C24A
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4200pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V