IXTH50P085
MOSFET -50 Amps - 500 V 0.055 W Rds
product image
IXTH50P085 Picture
SeekIC No. : 00158232 Detail
IXTH50P085: MOSFET -50 Amps - 500 V 0.055 W Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH50P085
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 85 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : - 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.055 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.055 Ohms
Continuous Drain Current : - 50 A
Package / Case : TO-247AD
Drain-Source Breakdown Voltage : - 85 V
Features:
• International standard package JEDEC TO-247 AD
• Low RDS (on) HDMOSTM process
• Rugged polysilicon gate cell structure
• Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
• Low package inductance (<5 nH)
- easy to drive and to protect
Application
• High side switching
• Push-pull amplifiers
• DC choppers
• Automatic test equipment
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH50P085
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4200pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V