IXTH5N100A
MOSFET 5 Amps 1000V 2 Rds
product image
IXTH5N100A Picture
SeekIC No. : 00159089 Detail
IXTH5N100A: MOSFET 5 Amps 1000V 2 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH5N100A
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2 Ohms
Package / Case : TO-247AD
Features:
·International standard packages
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Low package inductance (< 5 nH)
   - easy to drive and to protect
·Fast switching times
Application
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
·Motor controls
·Uninterruptible Power Supplies (UPS)
·DC choppers
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 M
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
TC = 25°C
TC = 25°C, pulse width limited by TJM
5
A
A
PD TC = 25°C 180 W
TJ
TJM
Tstg
1.6 mm (0.063 in) from case for 10 s -55 ... +150
°C
°C
TL Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300 °C
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-204
TO-247
18
g
g
Maximum lead temperature for soldering
300 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH5N100A
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 Ohm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2600pF @ 25V
Power - Max180W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V