IXTH88N15
MOSFET 88 Amps 150V 0.022 Rds
product image
IXTH88N15 Picture
SeekIC No. : 00154001 Detail
IXTH88N15: MOSFET 88 Amps 150V 0.022 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH88N15
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 88 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AD Packaging : Bulk
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Packaging : Bulk
Continuous Drain Current : 88 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms
Package / Case : TO-247AD
Features:
·International standard packages
·Low RDS (on) HDMOSTM  process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Unclamped Inductive Switching (UIS)rated
·Low package inductance
-easy to drive and to protect
Specifications
Symbol Test Conditions
VDSS TJ= 25 to 150
150
V
VDGR TJ = 25 to 150;RGS =1 M
150
V
VGS Continuous
±20
VGSM Transient
±30
ID25 TC = 25
88
A
IDM TC = 25, pulse width limited by TJM
352
A
IAR TC = 25
88
EAR TC = 25
50
mJ
EAS TC = 25
1.5
J
dv/dt ISIDM, di/dt 100 A/s, VDDVDSS
5
V/ns
PD TJ150, RG = 2
  TC = 25
400
W
TJ
TJM
Tstg
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md Mounting torque
Nm/lb.in.
Weight TO-247 AD
6
g
  TO-268
4
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH88N15
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C88A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4000pF @ 25V
Power - Max400W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V