IXTH88N30P
MOSFET 110 Amps 100 V 0.04 Ohms Rds
product image
IXTH88N30P Picture
SeekIC No. : 00150950 Detail
IXTH88N30P: MOSFET 110 Amps 100 V 0.04 Ohms Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTH88N30P
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 88 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 88 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
- easy to drive and to protect
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTH88N30P
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C88A
Rds On (Max) @ Id, Vgs40 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6300pF @ 25V
Power - Max600W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V