IXTK200N10P
MOSFET 200 Amps 100V 0.0075 Rds
product image
IXTK200N10P Picture
SeekIC No. : 00151057 Detail
IXTK200N10P: MOSFET 200 Amps 100V 0.0075 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTK200N10P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 200 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0075 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-264 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-264
Continuous Drain Current : 200 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0075 Ohms
Features:
· International standard packages
· Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
· Low package inductance
     - easy to drive and to protect
Specifications
Symbol Test Conditions
Maximum
Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGS = 1 M
100
V
V
VGSM
±20
ID25
ID(RMS)
IDM
TC = 25
External lead current limit
TC = 25, pulse width limited by TJM
200
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25
60
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS,
TJ 150, RG = 4
10
V/ns
PD TC = 25
800
W
TJ
TJM
Tstg
175
TL 1.6 mm (0.063 in) from case for 10 s
300
Md Mounting force
Nm/lb.in.
Weight
10
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTK200N10P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C200A
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 7600pF @ 25V
Power - Max800W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V