IXTN21N100
MOSFET 21 Amps 100V 0.55 Ohm Rds
product image
IXTN21N100 Picture
SeekIC No. : 00154351 Detail
IXTN21N100: MOSFET 21 Amps 100V 0.55 Ohm Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTN21N100
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms Configuration : Single Dual Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-227B Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms
Configuration : Single Dual Source
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Package / Case : SOT-227B
Features:
·International standard packages JEDEC TO-264, epoxy meet UL 94 V-0
·flammability classification
·miniBLOC, (ISOTOP-compatible) with
·Aluminium nitride isolation
·Low RDS (on) HDMOSTM process
·Rugged polysilicon gate cell structure
·Low package inductance
Application
·DC-DC converters
·Synchronous rectification
·Battery chargers
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
·DC choppers
·Temperature and lighting controls
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
IXTK IXTN
VCES
VCGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE = 1 M
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
±20
±30
ID25
IDM
21
A
A
PD TC = 25°C 500 500 w
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.063 in) from case for 10 s 300 - °C
VISOL 50/60 Hz, RMS t = 1 min
IISOL 1 mA t = 1 s
Md Mounting torque
Terminal connection torque
0.9/6
Nm/lb.in.
Nm/lb.in..
Weight   10 30 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTN21N100
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 8400pF @ 25V
Power - Max520W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs250nC @ 10V