IXTP02N50D
MOSFET 0.2 Amps 500V 30 Rds
product image
IXTP02N50D Picture
SeekIC No. : 00151127 Detail
IXTP02N50D: MOSFET 0.2 Amps 500V 30 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTP02N50D
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 0.2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 30 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 0.2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 30 Ohms
Features:
· Normally ON mode
· Low RDS (on) HDMOSTM process
· Rugged polysilicon gate cell structure
· Fast switching speed
Application
· Level shifting
· Triggers
· Solid state relays
· Current regulators
Specifications
Symbol
Conditions
Ratings
VDSX
VDGX
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150
500 V
500 V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
± 20 V
± 30 V
IDSS
IDM
TC = 25; TJ = 25 to 150
TC = 25, pulse width limited by TJ
200 mA
800 mA
PD
TC = 25
T = 25
25 W
1.1 W
TJ
TJM
Tstg
150
TL
TISOL
1.6 mm (0.063 in.) from case for 10 s
Plastic case for 10 s (IXTU)
300
Md
Mounting torque TO-220
1.3 / 10 Nm/lb.
Weight
TO-220
TO-251
TO-252
4 g
0.8 g
0.8 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTP02N50D
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C200mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 Ohm @ 50mA, 0V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 120pF @ 25V
Power - Max1.1W