IXTP1R6N50P
MOSFET 1.6 Amps 500 V 6 Ohm Rds
product image
IXTP1R6N50P Picture
SeekIC No. : 00153963 Detail
IXTP1R6N50P: MOSFET 1.6 Amps 500 V 6 Ohm Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTP1R6N50P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 1.6 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.5 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 1.6 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.5 Ohms
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
  - easy to drive and to protect
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGS = 1 MΩ
500
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±30
±40
ID25
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
1.6
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25
1.6
mJ
mJ
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS,
TJ 150, RG = 50 Ω
10 V/ns
PD TC = 25 43 W
TJ
TJM
Tstg
150
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10s
Maximum tab temperature for soldering
TO-252 package for 10s
300
Md Mounting torque (TO-220) 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-252
TO-220
0.8
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTP1R6N50P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 Ohm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 140pF @ 25V
Power - Max43W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs3.9nC @ 10V